O badaniu:
Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC) jest inwazyjnym zabiegiem diagnostycznym, który wykonuje się w celu pobrania materiału biologicznego. Materiał pobierany jest do strzykawki za pomocą cienkiej igły. Celem biopsji tarczycy jest potwierdzenie lub wykluczenie toczącego się w organizmie procesu złośliwego, co pozwala na podjęcie decyzji o podjęciu lub zaniechaniu leczenia operacyjnego.
Przebieg badania:
Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa to badanie polegające nakłuciu powierzchownie położonych narządów cienką igłą ( o średnicy zewnętrznej 0.4 – 0.6 mm) w celu pobrania materiału do badania. Badanie to wykonuje się pod kontrolą obrazu ultrasonograficznego (USG). Badanie umożliwia ocenę mikroskopową komórek pobranych ze zmiany (np. z guzka, torbieli czy powiększonego węzła chłonnego), zlokalizowanej pod skórą, wśród innych tkanek. Taka zmiana może być wyczuwalna przez skórę.
Wskazania do wykonania biopsji tarczycy:
Główne wskazania do wykonania biopsji tarczycy, to przede wszystkim: obecność w obrębie gruczołu guzka, który jest wyczuwalny palpacyjnie, wole wieloguzkowe, obecność zmian o średnicy powyżej jednego centymetra, które są widoczne w badaniu USG, bolesność dotykowa, bądź zmieniona konsystencja powiększonej tarczycy.
Czas trwania badania:
Badanie (pobranie materiału komórkowego i utrwalenie) trwa kilka minut.
Odbiór wyników badań:
Wyniki badań dostępne są po około 10 dniach. Wtedy też lekarz określa dalsze leczenie i informuje pacjenta o zaleceniach.
Informacje, które należy zgłosić wykonującemu badanie:
- obfite krwawienie z miejsca pobrania;
- narastający obrzęk w miejscu pobrania;
- narastający ból, pomimo zastosowania środka przeciwbólowego;
- ból w klatce piersiowej, ból serca, kołatanie serca;
- zawroty głowy lub omdlenia;
- problemy z oddychaniem;
Masz pytania ? Napisz lub zadzwoń:
e- mail: artclinik@artclinik.pl lub
tel.:12 422 10 53 lub 505 105 190