Korekta uszu | Operacja plastyczna uszu

O zabiegu

Zabieg plastyczny uszu jest dla wielu pacjentów zabiegiem, warunkującym dobre samopoczucie. Zabieg jest dosyć krótki i pozwala pozbyć się wieloletniej przyczyny kompleksów, wpływającej negatywnie na pewność siebie. Na czym polega korekta uszu, gdzie najlepiej się jej poddać oraz z jakim kosztem należy się liczyć? 

Czym jest otoplastyka?

Korekcja odstających uszu, czyli otoplastyka to rodzaj operacji plastycznej, której zadaniem jest przywrócenie prawidłowego wyglądu uszu. Większość pacjentów decyduje się na zabieg ze względów estetycznych. Najczęściej są to operacje, mające na celu utworzenie odpowiedniego kształtu małżowiny usznej, poprawa proporcji lub nadanie uszom właściwej pozycji. Jednak otoplastyka to nie tylko zabiegi, które mają na celu poprawienie urody i eliminację widocznych defektów kosmetycznych. To również rekonstrukcja zniekształconych lub uszkodzonych uszu w wyniku wypadków i doznanych urazów. Każda operacja jest inna i dopasowana do potrzeb pacjenta, dzięki czemu efekty otoplastyki są niezwykle naturalne i “szyte na miarę”. 

Wskazania do zabiegu korekty kształtu uszu

Do najczęściej wykonywanych operacji plastycznych uszu należy korekcja odstających uszu. Jest to zabieg estetyczny, który ma na celu zminimalizowanie stopnia odchylenia ucha od głowy. Istnieją również inne wskazania, które są podstawą do wykonania zabiegu korekty uszu:

  • wady wrodzone uszu (płatka);
  • częściowy lub całkowity niedorozwój małżowiny usznej;
  • zwinięcie małżowiny usznej;
  • urazy ucha (zerwanie płatka ucha, ubytki);
  • zniekształcenie małżowiny usznej na skutek nowotworu;

 

Wskazaniem do korekcji uszu jest również przypadłość nazywana uchem kalafiorowatym lub uchem zapaśnika. Jest to rodzaj zniekształcenia ucha zewnętrznego, które powstaje w wyniku urazów, wynikających z uprawiania sportów kontaktowych, takich jak rugby, boks, walki MMA czy zapasy. 

Szczególnym rodzajem defektu jest ucho satyra, które charakteryzuje się szpiczastym zakończeniem górnej części ucha oraz występowanie guzka Darwina. Guzek Darwina to rodzaj zgrubienia w tylnej części obrąbka małżowiny, które można bez problemu usunąć w trakcie operacji plastycznej ucha. 

Wszelkie nieprawidłowości w budowie ucha są wskazaniem do konsultacji z chirurgiem plastycznym. Tego rodzaju wizyta nie musi być wiążąca, a może pomóc w zorientowaniu się, czy konkretny przypadek kwalifikuje się do przeprowadzenia operacji plastycznej.

Korekcja uszu – jakie są przeciwwskazania

Otoplastyka jest rodzajem operacji, dlatego istnieją przeciwwskazania do jej przeprowadzenia. Najważniejszym z nich jest zły stan zdrowia pacjenta. Niezbędne są prawidłowe wyniki badań laboratoryjnych oraz brak aktywnej infekcji. W przypadku wszelkich nieprawidłowości korekcja ucha powinna zostać odłożona do czasu pełnego wyleczenia. Inne przeciwwskazania to:

  • ciąża i okres karmienia piersią
  • zaburzenia krzepliwości lub przyjmowanie leków, które wpływają na krzepliwość krwi
  • anemia
  • cukrzyca
  • nieleczone nadciśnienie tętnicze
  • stany zapalne operowanej okolicy
  • skłonność do powstawania blizn i keloidów

Jak przygotować się do zabiegu korekcji uszu?

Operacje plastyczne uszu wymagają przygotować, które pozwolą uniknąć problemów w trakcie i po zabiegu. Najważniejsza jest wizyta konsultacyjna u chirurga plastycznego, który będzie wykonywał operację. W jej trakcie wraz z pacjentem ustalane są oczekiwane efekty, przeprowadzana jest ich wizualizacja, która pomaga określić oczekiwania i przekonać się, czy nowy wygląd uszu jest dla pacjenta satysfakcjonujący. :Lekarz dobiera najodpowiedniejszą metodę korekcji. To również moment, kiedy osoba, zgłaszająca się do naszej kliniki ma szansę rozwiać wszelkie wątpliwości i uzyskać odpowiedzi na swoje pytania. Są ustalane również koszty operacji. Każdy przypadek jest wyceniany indywidualnie, gdyż koszt zabiegu zależny jest nie tylko od oczekiwanych efektów, ale również stopnia skomplikowania przeprowadzanej operacji. 

Maksymalnie dwa tygodnie przed zabiegiem pacjent zobowiązany jest do wykonania kompletu badań, niezbędnych do określenia jego stanu zdrowia. Niezbędny pakiet ustala lekarz podczas konsultacji, najczęściej są to:

  • morfologia
  • OB
  • podstawowe parametry układu krzepnięcia (INR, PT, APTT)
  • antygen HBs lub oznaczenie przeciwciał WZW B
  • poziom przeciwciał anty-HCV
  • poziom glukozy i elektrolitów w surowicy (potas i sód).

 

Zabieg korekcji uszu poprzedza również wykonanie dokładnych zdjęć głowy, które obrazują detale budowy uszu oraz wykazują wszelkie deformacje. Mierzony jest również kąt między tylną częścią małżowiny usznej a ciemieniem głowy, który ukazuje stopień odchylenia uszu. 

Na 14 dni przed zabiegiem niezbędne jest odstawienie wszelkich leków, które wpływają na układ krzepnięcia krwi. Są to między innymi salicylany, niektóre leki nasercowe, witaminy i zioła. Kobiety nie powinny decydować się na wykonywanie otoplastyki podczas menstruacji oraz w okresie kilku dni poprzedzających termin krwawienia. 

Ile trwa zabieg i jak przebiega?

Otoplastyka to operacja niezwykle indywidualna. Każdy przypadek jest inny, co sprawia, że podczas zabiegu stosowane są różne procedury, w zależności od stopnia skomplikowania oraz rodzaju defektu. Jest kilka punktów wspólnych, które mogą uporządkować działania lekarza podczas operacji. Korekcja uszu zaczyna się od podania znieczulenia oraz wykonania niewielkiego nacięcia, najczęściej na tylnej powierzchni ucha. Dzięki temu blizna pooperacyjna będzie niezauważalna. Następnie chirurg przechodzi do opracowania wskazanych defektów. Może to być między innymi zmiana kształtu chrząstki ucha, usunięcie jej fragmentu w taki sposób, by uzyskać zamierzony kształt czy w przypadku operacji odstających uszu – pożądany stopień odchylenia ucha od głowy. Po operacji zakładane są szwy oraz bandaże, aby ucho goiło się w odpowiedniej pozycji.  Korekcja ucha trwa najczęściej około 60 min.

Czy korekcja uszu odbywa się w znieczuleniu?

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Najczęściej już około dwóch godzin po przeprowadzonej operacji pacjent może wrócić do domu. W wyjątkowych przypadkach oraz przy bardzo skomplikowanym zabiegu korekcji uszu może być wskazane, aby pacjent pozostał w klinice nieco dłużej. Wyznaczany jest termin wizyt pozabiegowych. Wszystkie planowane wizyty są bezpłatne, gdyż cena operacji obejmuje nie tylko wykonanie samego zabiegu, ale również wszelkie niezbędne opatrunki i ich wymiana, wizyty lekarskie, kontrole oraz usunięcie szwów. 

Wskazania po zabiegu korekcji uszu

Zanim pacjent opuści klinikę, informowany jest o zaleceniach lekarskich na okres rekonwalescencji. Stanowią one nierozerwalną część leczenia i stosowanie się do nich jest niezbędne. Ich nieprzestrzeganie może powodować wystąpienie powikłań lub wpłynąć negatywnie na ostateczny efekt przeprowadzonego zabiegu, który nie będzie dla pacjenta satysfakcjonujący. 

Kilka pierwszych dni po otoplastyce to czas, kiedy może wystąpić ból w obrębie ran pooperacyjnych oraz opuchlizna jednego lub dwojga uszu. Można w tym okresie stosować wskazane przez lekarza leki przeciwbólowe, które wyeliminują dolegliwości bólowe. Podczas snu niezbędne jest podłożenie pod głowę kilku poduszek oraz spanie w takiej pozycji, by nie uciskać obszaru zabiegowego. Niewskazane jest spanie na boku. 

Pierwsze dni po otoplastyce to okres, kiedy pacjent powinien powstrzymać się od nadmiernego wysiłku. Dlatego wskazany jest odpoczynek i rezygnacja z codziennych zobowiązań zawodowych, do których można wrócić po około tygodniu od daty zabiegu. W tym czasie pacjent powinien również zrezygnować z mycia głowy. Należy unikać zamoczenia opatrunków, gdyż mogłoby dojść do infekcji operowanego obszaru. Do czasu całkowitego zagojenia się ran należy powstrzymać się również od farbowania włosów czy trwałej ondulacji, gdyż środki chemiczne mogą źle wpływać na gojenie się ran. 

Po około dwóch tygodniach zdejmowane są szwy. Jednak okres rekonwalescencji oraz golenia ucha trwa znacznie dłużej. Dlatego przez kilka tygodni należy zrezygnować z uprawiania sportów, które mogłyby narazić uszy na uraz. Niewskazane są zatem wszelkie sporty kontaktowe oraz gry zespołowe z użyciem piłek. Nawet przez pół roku po zabiegu zalecane jest również noszenia specjalistycznej opaski medycznej, zwłaszcza w nocy. Zapewnia ona w trakcie snu odpowiednią pozycję uszu.. 

Korekcja uszu – efekty przed i po 

Operacja plastyczna uszu ma dwa główne cele:

  • bardziej symetryczny wygląd obydwu małżowin;
  • bliższe przyleganie małżowin do głowy (zmniejszone odchylenie);

Ocena ostatecznych efektów korekcji odstających uszu czy innych zabiegów w tym obszarze jest możliwa dopiero po całkowitym ustaniu procesów regeneracyjnych. Chrząstka może ulegać przebudowie nawet kilka miesięcy po wykonaniu otoplastyki, dlatego na efekt końcowy pacjent jest zmuszony poczekać nawet pół roku. Warto pamiętać, że zabieg korekcji ucha nie ma na celu uzyskania perfekcyjnego wyglądu uszu. Efekt powinien być symetryczny i jak najbardziej naturalny. Dlatego niezwykle istotne jest omówienie z pacjentem jego oczekiwań, by nowy wygląd uszu był dla niego satysfakcjonujący.

Jakie są możliwe powikłania po zabiegu?

Jak każdy zabieg chirurgiczny, korekcja uszu wiąże się z ryzykiem powikłań i wystąpienia efektów ubocznych. Na szczęście w przypadku otoplastyki jest ono najczęściej niewielkie. Należy również pamiętać, że ból oraz swędzenie w okresie kilku dni od zabiegu jest naturalne. Natomiast do najczęstszych powikłań należą:

  • krwawienie z ran pooperacyjnych nawet kilkanaście godzin po zabiegu
  • powstanie krwiaków
  • widoczne blizny (zwłaszcza u osób z tendencją do bliznowacenia)
  • zakażenie obszaru zabiegowego i rozwój infekcji ucha
  • zmiany czucia, zwłaszcza drętwienie ucha

Korekcja uszu nie jest zabiegiem krwawym ani mocno inwazyjnym, dzięki czemu ewentualne powikłania należą do rzadkości i u większości pacjentów nigdy nie występują. Jeśli w okresie rekonwalescencji wystąpią jakiekolwiek niepokojące sygnały, warto niezwłocznie skonsultować je z lekarzem.

Przed zabiegiem / po zabiegu

korekta-odstajacych-uszu

Cennik

Konsultacja przed zabiegiem
300 PLN
Plastyka korekcyjna odstających uszu
4500 – 5500 PLN
Plastyka korekcyjna jednego ucha
3000 PLN
Rekonstrukcja rozerwanego płatka ucha
1000 - 1500 PLN
Usunięcie keloidu ucha
1000 – 2000 PLN
Usunięcie wyrośli przed usznych
1000 – 1500 PLN

Nie można podać jednoznacznej ceny otoplastyki, gdyż jest ona uzależniona od wielu czynników. Dopiero w trakcie konsultacji przed zabiegiem możliwe jest ustalenie stopnia skomplikowania oraz trudności planowanego zabiegu, który ma wpływ na ostateczną cenę. Dlatego może ona się różnić od podanych w cenniku kwot:

Podane ceny zabiegów obejmują całość procedury łącznie z opieką pooperacyjną. Pacjent nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów po zabiegu takich jak konsultacje, kontrole, zmiany opatrunku, usunięcie szwów. Cena zabiegu obejmuje również ubranko uciskowe i bieliznę jeżeli jest to wymagane. Ceny są orientacyjne i zawierają VAT. Dokładane koszty zostają ustalone na konsultacji przed zabiegiem i zależą m.in. od stopnia trudności technicznej planowanej operacji, ilości wymaganych materiałów chirurgicznych, rodzaju implantów itp.

Cennik nie stanowi oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Zastrzegamy sobie prawo do zmian. Ostateczna cena za wybraną usługę będzie ustalana w trakcie konsultacji kwalifikacyjnej przed zabiegiem.

Jeśli chcesz uzyskać więcej szczegółowych informacji na temat zabiegu skontaktuj się z nami pod numerami telefonu:505 105 190 lub 604 459 004, napisz do nas za pomocą formularza kontaktowego albo wysyłając e-mail na adres artclinik@artclinik.pl. Zapraszamy!